Rodzaje wizjerów do kasków

Przy wyborze odpowiedniego kasku motocyklista musi także wiedzieć jakie są dostępne rodzaje wizjerów i czym się one od siebie różnią. W tym wpisie możesz porównać sobie dostępne rodzaje i zastanowić się, który może być dla Ciebie najlepszy. Następny krokiem są już tylko liczne przymiarki 😉

Szybki do kasku motocyklowego są dostępne w różnych rodzajach i wersjach, aby sprostać różnym potrzebom i warunkom jazdy. Oto kilka głównych rodzajów szybek do kasków motocyklowych:

 1. Przezroczyste szyby: To standardowe szyby, które są przezroczyste i zapewniają klarowny widok. Są odpowiednie do jazdy w zróżnicowanych warunkach pogodowych.
 2. Szyby przeciwsłoneczne (blenda): Niektóre kaski motocyklowe są wyposażone w szyby przeciwsłoneczne, które można opuszczać lub podnosić, aby chronić oczy przed słońcem. To przydatne zwłaszcza podczas jazdy w jasnym świetle słonecznym.
 3. Szyby odbijające promienie UV: Szyby z powłoką przeciwsłoneczną lub anty-UV zapewniają dodatkową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
 4. Szyby typu antifog: Szyby te są zaprojektowane tak, aby zapobiegać parowaniu podczas jazdy w zimnych lub wilgotnych warunkach. Dzięki temu masz lepszą widoczność i unikasz konieczności częstego czyszczenia szyby.
 5. Szyby fotochromatyczne: To zaawansowane szyby, które automatycznie przyciemniają się w reakcji na natężenie światła. Działa to podobnie do okularów przeciwsłonecznych fotochromatycznych, dostosowując się do zmieniających się warunków oświetleniowych.
 6. Szyby irydowe (chromowe): Szyby te charakteryzują się specjalnymi powłokami odbijającymi promienie słoneczne, co może pomóc w zmniejszeniu oślepienia podczas jazdy w intensywnym świetle.
 7. Szyby lustrzane: Szyby z lustrzanymi powłokami mają lustrzane odbicie na zewnątrz, co może wyglądać atrakcyjnie i pomagać w odbijaniu słońca, ale nie zawsze są najlepszym wyborem w nocy lub w słabym świetle.
 8. Szyby zwiększające pole widzenia: Niektóre szyby są zaprojektowane tak, aby zwiększyć pole widzenia, co może być szczególnie przydatne w trakcie jazdy w mieście lub na zakrętach.

 

 

Szyby irydowe i lustrzane to dwa różne rodzaje szyb do kasków motocyklowych, choć mogą wydawać się podobne na pierwszy rzut oka ze względu na ich refleksyjne właściwości. Różnice między nimi wynikają z rodzaju powłoki, która jest nakładana na szybę.

 1. Szyby irydowe:
  • Szyby irydowe charakteryzują się powłoką irydową, która jest cienką warstwą odbijającą światło.
  • Powłoka irydowa może mieć różne kolory, na przykład fioletowy, niebieski, zielony itp. W zależności od koloru powłoki, szyba może odbijać różne długości fal świetlnych.
  • Szyby irydowe są bardziej subtelne w wyglądzie w porównaniu do lustrzanych szyb. Powłoka irydowa nie jest tak widoczna na pierwszy rzut oka, ale nadal może zapewniać odbicie niektórych promieni słonecznych.
 2. Szyby lustrzane:
  • Szyby lustrzane mają wyraźną powłokę lustrzaną na zewnętrznej stronie, która może przypominać lustra samochodowe.
  • Powłoka lustrzana jest zazwyczaj srebrna lub w odcieniach niebieskiego lub złotego.
  • Szyby lustrzane są bardziej widoczne i bardziej efektowne wizualnie niż szyby irydowe, ponieważ powłoka lustrzana jest bardziej zauważalna.

W praktyce różnica między tymi dwoma rodzajami szyb polega na estetyce i wrażeniach wizualnych. Szyby lustrzane często są wybierane ze względu na swój wyrazisty wygląd i zdolność do odbijania więcej promieni słonecznych, ale niekoniecznie zapewniają one lepszą ochronę względem światła lub widoczności. Szyby irydowe, z kolei, mogą być bardziej subtelne i pozwalają na pewną ilość odbicia światła, ale nie są tak widoczne, jak szyby lustrzane.

Wybór odpowiedniego rodzaju szyby do kasku motocyklowego zależy od twoich indywidualnych preferencji, stylu jazdy oraz warunków pogodowych, w jakich zamierzasz jeździć. Warto również upewnić się, że szyba jest zgodna z twoim modelem kasku i spełnia odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Pamiętaj, że ważna jest odpowiednia pielęgnacja specjalistycznych wizjerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wpChatIcon
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę ​​witrynę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.