Jak dbać o rzepy w odzieży motocyklowej?

Jak dbać o rzepy w odzieży motocyklowej?

„Zużyte rzepy” to jedna z częstszych napraw, które do nas trafiają. Po dłuższym czasie użytkowania rzepy tracą swoją przyczepność. Rzepy w odzieży motocyklowej sprawują ważną funkcję, przykładowo rzep pod szyją – zabezpiecza mechanizm blokujący zamka przed jego ciągłym „napinaniem”, gdy rzep zostanie uszkodzony, automatycznie prężąca skóra na klatce usiłuje rozsunąć zamek, naruszając blokadę. Gdy naprężanie będzie się powtarzać, blokada zamka zostanie uszkodzona a sam zamek będzie się rozsuwał podczas jazdy. Pocieszający jest fakt, że ich naprawa na zupełnie nowe to niewielki koszt.

Co jednak zrobić, aby zachować jak najdłużej prawidłowo funkcjonujące rzepy?

  • Staraj się zawsze złączać rzepy ze sobą. Niezależnie od tego, czy aktualnie używasz danego przedmiotu czy nie. Jeśli rzepy będą spięte razem, nie przedostanie się do nich kurz, sierść i nitki.
  • Złącz rzep także podczas standardowego czyszczenia odzieży – w ten sposób haczyki po twardej stronie i pętle po miękkiej stronie rzepu nie zostaną uszkodzone przez ścieranie lub pocieranie, co zmniejszy ryzyko ich postrzępienia
  • Jeśli haczyki są wygięte i skręcone, nie będą już zapewniać mocnego trzymania. Spróbuj poprowadzić prosty nóż pod kątem małych haczyków. To spowoduje ich ponowne uporządkowanie i rzep będzie trzymał się lepiej.
  • Gdy do haczyków dostał się brud możesz go wyczyścić np. Za pomocą szczoteczki do zębów – Jeśli miękka strona jest pokryta meszkiem lub puchem, uniemożliwi to rzepowi ścisłe przyleganie. Usuń rozmyte i puszyste kawałki za pomocą szczotki drucianej, twardego grzebienia lub igły.
  • Gdy do miękkiej strony rzepu przyczepi się brud, możesz usunąć go np. Za pomocą taśmy klejącej.
  • Jeśli miękka strona rzepu jest postrzępiona, wtedy włókna velcro będą bardziej oddalone od siebie i to spowoduje, że haczyki nie będą mogły złapać pętli. W takim przypadku, możesz odciąć postrzępione kawałki nożyczkami.

Potrzebujesz wymiany rzepów? Odezwij się do nas!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wpChatIcon
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę ​​witrynę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.