Jak prawidłowo wyczyścić swoją odzieży motocyklową przed zimą i zabezpieczyć ją do czasu następnego sezonu?

Każdy strój motocyklowy, bez względu na to, czy tekstylny czy skórzany, wymaga konserwacji. Na rynku trudno znaleźć odpowiednie środki przy użyciu których prawidłowo zadbamy o nasz strój. Pamiętajmy, że większość tekstylnych strojów motocyklowych składa się z materiałów wodoszczelnych, oddychających membran czy GoreTexów które po wrzuceniu do pralki bezpowrotnie stracą swoje właściwości lub zniszczą się.
Przy czyszczeniu odzieży tekstylnej najlepiej zatem stosować się do zaleceń producenta lub przekazać taką odzież do serwisu, który w profesjonalny sposób zrobi to za nas.
Jeśli zdecydujemy się na konserwację odzieży tekstylnej we własnym zakresie pamiętajmy, aby po jej wyczyszczeniu wysuszyć ją, na zamki błyskawiczne warto nałożyć trochę silikonu, wetrzeć go palcami a potem kilka razy zapiąć i rozpiąć kurtkę, zabezpieczymy tym prawidłowe działanie zamka w przyszłości. Następnie zaimpregnujmy ponownie odzież stosując odpowiednie, najlepiej zalecane przez producenta środki chemiczne. Zdarza się, iż po przeprowadzonym zabiegu impregnacji odzież pachnie drażniąco. To wina stosowanych środków lecz zapach ten powinien ‚ulecieć’ do kilku lub kilkunastu godzin. Tak wyczyszczoną, wysuszoną i zaimpregnowaną odzież można schować do szafy.
Inaczej sprawy mają się do skórzanej odzieży która jest nieco bardziej skomplikowana w pielęgnacji. Stroje wykonane ze skóry wymagają regularnego czyszczenia i konserwowania najlepiej kilka razy do roku, a nie tylko przed zamknięciem sezonu motocyklowego.

Skórę należy czyścić miękką szczoteczką lub wilgotna szmatką. Jeśli na kombinezonie widoczne są zabrudzenia, usuwamy je wodą z mydłem lub stosujemy profesjonalne preparaty do czyszczenia skórzanej odzieży.

Regularne konserwowanie takiej odzieży pozwala utrzymywać ją w dobrej kondycji przez lata. Pamiętajmy, że skóra nigdy nie powinna suszyć się na słońcu lub w pobliżu źródeł ciepła. Pozostawmy go rozwieszonego w temperaturze pokojowej a po upewnieniu się, że jest już wysuszony należy zakonserwować skórę odpowiednimi środkami które nawilżą i zabezpieczą skórę.
Każda odzież motocyklowa powinna być przechowywana w specjalnym pokrowcu. Pozwoli on zabezpieczyć ją przed kurzem i brudem. Odzież należy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze pokojowej. Przy wyborze pokrowca, należy pamiętać, aby był on wyposażony w specjalną wentylację, która pozwoli skórze oddychać, dodatkowo można do środka dodać zapach, aby po ponownym otwarciu cieszyć się przyjemnym aromatem;) (chociaż przed pierwszym wyjazdem ;))
Zaleca się również stosowanie odświeżaczy na bazie jonów srebra które dzięki swojej specyfice blokują rozmnażaniu się bakterii i tworzeniu nowego, niechcianego zapachu.

Odpowiednia pielęgnacja pozwoli nam dłużej cieszyć się kombinezonem w świetnej kondycji i nie jest to kwestia jedynie wizerunkowa, ale taka praktyka przekłada się też w dużej mierze na bezpieczeństwo.

wpChatIcon
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić lepszą jakość przeglądania. Przeglądając tę ​​witrynę, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.